Pauillac - víno

AOC Pauillac [pojak] je prestižní apelací patřící do vinařské oblasti Bordeaux a konkrétně její podoblasti, věhlasné apelace Médoc. Rozkládá se na západě Francie u města Bordeaux [bordó] v blízkosti mohutné řeky Gironde. Apelace AOC Pauillac má jen 1 215 ha vinic. Do apelace Pauillac se řadí 3 z nejslavnějších vinařství z Bordeaux: Château Lafite, Mouton Rothschild a Château Latour z kategorie premier cru classé.

V apelaci AOC Pauillac se smějí produkovat pouze červená vína, nejčastěji z odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot a Petit Verdot. Podloží vinic je tvořeno štěrkovými hřebeny, rozlehlými kopci se zaoblenými vrcholy, oddělenými malými potoky. Klimaticky nelze opomenout ani blízkost Atlantského oceánu. Pro vinifikaci jsou typické malé dřevěné sudy z francouzského dubu a většina vín se doporučuje pít až po 5 až 10 letech zrání. Exkluzivní červená vína z Bordeuaux jsou vhodná k archivaci klidně i po dobu 25 let.

Z hlediska francouzské vinařské klasifikace apelace AOC Pauillac vychází z kategorizace AOC Médoc z roku 1855, která zařadila vína do 5 skupin. Celkem z 60 crus Médocu jich 18 pochází z AOC Pauillac.

2 položek celkem
Chateau Gaudin
2019
969 Kč

Červené víno Bordeaux z apelace Pauillac je vyrobené v odrůdovém poměru  85 % Cabernet Sauvignon, 10 % Merlot a 5 % Carmenère, Petit Verot a Malbec.

Kód: 210341-000-075
Láhev červeného vína Château Grand Puy Ducasse Grand Cru Classé, Pauillac
2018
1 430 Kč

Červené víno v jakostní kategorii Grand Cru Classé je vyrobené z odrůdy Merlot a Cabernet Sauvignon.

Kód: 210212-000-075

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz