Ribolla Gialla DOC Collio, Azienda Agricola Humar

Kód: 120151-020-075
2020
Neohodnoceno
329 Kč
Skladem (2 ks)

Italské víno Ribolla Gialla Collio je bílé víno barvy tmavšího zlata. Toto suché víno s tóny citrusů a dužnatého ovoce je postavené na živých kyselinách.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Italské bílé víno Ribolla Gialla Collio z vinařství Humar je vyrobené z autochtonní, tedy původní odrůdy Ribolla Gialla. Vinice se nacházejí v apelaci Collio v italské vinařské oblasti Friuli v těsné blízkosti slovinských hranic. Zdejší vinařský kraj je nám ve společnosti Dobrá vína velmi blízký a často se do něj vracíme.

Barva tohoto bílého vína je tmavšího zlata se slámovými odlesky. Na první pohled působí velmi jiskrně a živě. Vůni dominují minerální tóny, které jsou doprovázeny tóny žlutě dužnatého ovoce, limetek i citrónů. Chuť vína je suchá a postavena na živých kyselinách. Víno je příjemně vybalancované mezi šťavnatou kyselostí a vyšším objemem alkoholu.

K tomuto bílému vínu se hodí pečená drůbež, nebo dravé ryby s pevným masem. Při přípravě pokrmů používejte čerstvé bylinky, limetku a kmín.

Ideální teplota pro servis tohoto bílého vína je 11–13 °C. Pro servis vína zvolte uzavřený kalich s dostatečnou oxidační plochou s objemem do 500 ml. Toto bílé víno můžete archivovat 2–4 let ve Vašem sklepě.

V případě, že víno necháte ve Vašem sklepě až 6 let, budou chutě tohoto vína přecházet do tónů marcipánu.

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílé víno
Země původu vína: Itálie
Oblast: Friuli Venezia Giulia
Apelace (podoblast): Collio
Barva: Bílé
Druh vína: Suché
Odrůda (-y): Ribolla Gialla
Producent (výrobce): Azienda Agricola Humar
Ročník: 2020
Země výrobce: Itálie
Objem: 0,75 l

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Italské vinařství Humar se nachází v obci San Floriano, v samém srdci Collia. Vybrali jsme bílá vína svěží chuti a červená vína s komplexní texturou.

Vinařství obhospodařuje své vinice v kopcovitých stráních. Pro bílé víno nejčastěji používají odrůdy Sauvignon Blanc, Chardonnay, Friulano, nebo Ribolla Gialla. Místní půda je charakteristická svou skladbou pískovcových sedimentů s četným zastoupením slínů a opuky. Místní klima je teplé, hřejivé a suché. Vinice jsou dobře provzdušněné studeným klima z předalpských vrchů a zároveň sem proudí mořský vzduch ze středomořských zálivů.

Historie vinařství Humar sahá k roku 1900. V dnešní době hospodaří na rozloze kolem 10ha.

Vína se dobře párují s komplexními pokrmy i s použitím výraznějšího koření či surovin obecně. Případná archivace je u bílých vín 4-5 let dle druhu odrůdy a u červených vín 6-8 let dle odrůdy a ročníku. Víno doporučujeme servírovat do sklenic na víno s vyšším objemem, kolem 600-700 ml. Vyzkoušejte například Italesse Tiburon Large.


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz