Pinot Grigio DOC Collio, Azienda Agricola Humar

Kód: 120149-020-075
2020
Neohodnoceno
319 Kč
Skladem (3 ks)
Italské víno Pinot Grigio Collio je bílé víno s vůní hrušek, blum a oříšků. Toto suché víno je minerální s tóny ovoce, akáciového dřeva a nižší kyselinou.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Bílé víno Pinot Grigio Collio je vyrobené z odrůdy Rulandské šedé. Vinice se nacházejí v apelaci Collio v italské vinařské oblasti Friuli v těsné blízkosti slovinských hranic. Zdejší vinařský kraj je nám ve společnosti Dobrá vína velmi blízký a často se do něj vracíme.

Barva tohoto bílého vína je krásně zlatavá s jemnými zelenkavými odstíny. Vůně tohoto bílého vína je hřejivá a působí šťavnatě. Rozpoznáváme tóny hrušek, blum oříšků, pražených semínek a mandlí. V chuti je víno suché a příjemně minerální s tóny ovoce. Lehké doteky akáciového dřeva s nižší kyselinou dělají toto víno příjemně korpulentní.

Víno párujte s tradičními italskými těstovinami, nebo pravými rizoty. Při pomalém pečení masa používejte kmín.

Ideální teplota pro servis tohoto bílého vína je 12–14 °C. Pro servis vína zvolte uzavřený kalich s dostatečnou oxidační plochou s objemem do 500 ml. Toto bílé víno můžete archivovat 4–6 let ve Vašem sklepě.

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílé víno
Země původu vína: Itálie
Oblast: Friuli Venezia Giulia
Apelace (podoblast): Collio
Barva: Bílé
Druh vína: Suché
Odrůda (-y): Pinot Gris (Rulandské šedé)
Producent (výrobce): Azienda Agricola Humar
Ročník: 2020
Země výrobce: Itálie
Objem: 0,75 l

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Italské vinařství Humar se nachází v obci San Floriano, v samém srdci Collia. Vybrali jsme bílá vína svěží chuti a červená vína s komplexní texturou.

Vinařství obhospodařuje své vinice v kopcovitých stráních. Pro bílé víno nejčastěji používají odrůdy Sauvignon Blanc, Chardonnay, Friulano, nebo Ribolla Gialla. Místní půda je charakteristická svou skladbou pískovcových sedimentů s četným zastoupením slínů a opuky. Místní klima je teplé, hřejivé a suché. Vinice jsou dobře provzdušněné studeným klima z předalpských vrchů a zároveň sem proudí mořský vzduch ze středomořských zálivů.

Historie vinařství Humar sahá k roku 1900. V dnešní době hospodaří na rozloze kolem 10ha.

Vína se dobře párují s komplexními pokrmy i s použitím výraznějšího koření či surovin obecně. Případná archivace je u bílých vín 4-5 let dle druhu odrůdy a u červených vín 6-8 let dle odrůdy a ročníku. Víno doporučujeme servírovat do sklenic na víno s vyšším objemem, kolem 600-700 ml. Vyzkoušejte například Italesse Tiburon Large.


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz