Chardonnay DOC Collio, Azienda Agricola Humar

Kód: 120197-020-075
2020
Neohodnoceno
329 Kč
Skladem (36 ks)

Italské víno Chardonnay Collio je bílé víno s vůní tropického ovoce, bylin a koření. Toto suché víno s jemnou texturou je chuťově dobře vybalancované.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Italské bílé víno Chardonnay Collio pochází z vinařství Humar. Vinice se nacházejí v apelaci Collio v italské vinařské oblasti Friuli, v těsné blízkosti slovinských hranic. Zdejší vinařský kraj je nám ve společnosti Dobrá vína velmi blízký a často se do něj vracíme.

Barva tohoto bílého vína je světle žlutá se zelenkavými odlesky. Vůně přináší tóny tropického ovoce, citrusů, bylin i koření. Jemné doteky minerality odkrývají písčité tóny podtrhnuté oříškovým máslem. Chuť vína je suchá, dobře vybalancovaná. Všechny chuťové vrstvy jsou dobře propojené a dávají vínu sametově jemnou texturu.

Víno můžete použít jako aperitiv. V případě, že budete víno párovat, propojte chutě s pečeným, nebo grilovaným masem, vyzrálými sýry, italskými rizoty, nebo pokrmy s vejci.

Ideální teplota pro servis tohoto bílého vína je 13–14 °C. Pro servis vína zvolte větší sklenici burgundského tvaru. Toto bílé víno se začíná krásně otvírat druhým rokem jeho stáří. Archivovat ho můžete až šest let.

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílé víno
Země původu vína: Itálie
Oblast: Friuli Venezia Giulia
Apelace (podoblast): Collio
Barva: Bílé
Druh vína: Suché
Odrůda (-y): Chardonnay
Producent (výrobce): Azienda Agricola Humar
Ročník: 2020
Země výrobce: Itálie
Objem: 0,75 l

Chardonnay DOC Collio, Azienda Agricola Humar

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Italské vinařství Humar se nachází v obci San Floriano, v samém srdci Collia. Vybrali jsme bílá vína svěží chuti a červená vína s komplexní texturou.

Vinařství obhospodařuje své vinice v kopcovitých stráních. Pro bílé víno nejčastěji používají odrůdy Sauvignon Blanc, Chardonnay, Friulano, nebo Ribolla Gialla. Místní půda je charakteristická svou skladbou pískovcových sedimentů s četným zastoupením slínů a opuky. Místní klima je teplé, hřejivé a suché. Vinice jsou dobře provzdušněné studeným klima z předalpských vrchů a zároveň sem proudí mořský vzduch ze středomořských zálivů.

Historie vinařství Humar sahá k roku 1900. V dnešní době hospodaří na rozloze kolem 10ha.

Vína se dobře párují s komplexními pokrmy i s použitím výraznějšího koření či surovin obecně. Případná archivace je u bílých vín 4-5 let dle druhu odrůdy a u červených vín 6-8 let dle odrůdy a ročníku. Víno doporučujeme servírovat do sklenic na víno s vyšším objemem, kolem 600-700 ml. Vyzkoušejte například Italesse Tiburon Large.


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz