Friulano DOC Collio, Azienda Agricola Humar

Kód: 120150-000-075
2021
Neohodnoceno
329 Kč
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…
Italské víno Friulano z vinařství Humar je bílé víno zlatě žluté barvy. Toto suché víno má vůni dužnatého ovoce, oříšků bylinek a koření. Je chuťově vyvážené.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Italské bílé víno Friulano z vinařství Humar je vyrobené z autochtonní, tedy původní odrůdy Friulano, kterou můžete znát pod jejím druhým názvem Sauvignon Vert. Vinice se nacházejí v apelaci Collio v italské vinařské oblasti Friuli v těsné blízkosti slovinských hranic. Zdejší vinařský kraj je nám ve společnosti Dobrá vína velmi blízký a často se do něho vracíme.

Barva tohoto bílého vína je zlatě žlutá. Na první pohled působí velmi živě a třpytivě. Vůně je nádherně ovocná s tóny žlutě dužnatého ovoce, oříšků, bylinek i koření. Nedílnou součástí aromatického spektra jsou i výrazné minerální tóny, které jsou typicky zemité. Chuť tohoto vína je suchá, působí velmi šťavnatě a vyrovnaně.

Víno párujte s mořskými rybami, nebo plody moře. Při přípravě pokrmů používejte redukované omáčky s citrónovou šťávou, máslem a také čerstvými bylinkami.

Ideální teplota pro servis tohoto bílého vína je 12–14 °C. Pro servis vína zvolte uzavřený kalich s dostatečnou oxidační plochou s objemem do 500 ml.

Toto bílé víno můžete archivovat 4–6 let ve Vašem sklepě.

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílé víno
Země původu vína: Itálie
Oblast: Friuli Venezia Giulia
Apelace (podoblast): Collio
Barva: Bílé
Druh vína: Suché
Odrůda (-y): Friulano
Producent (výrobce): Azienda Agricola Humar
Ročník: 2021
Země výrobce: Itálie
Objem: 0,75 l
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Italské vinařství Humar se nachází v obci San Floriano, v samém srdci Collia. Vybrali jsme bílá vína svěží chuti a červená vína s komplexní texturou.

Vinařství obhospodařuje své vinice v kopcovitých stráních. Pro bílé víno nejčastěji používají odrůdy Sauvignon Blanc, Chardonnay, Friulano, nebo Ribolla Gialla. Místní půda je charakteristická svou skladbou pískovcových sedimentů s četným zastoupením slínů a opuky. Místní klima je teplé, hřejivé a suché. Vinice jsou dobře provzdušněné studeným klima z předalpských vrchů a zároveň sem proudí mořský vzduch ze středomořských zálivů.

Historie vinařství Humar sahá k roku 1900. V dnešní době hospodaří na rozloze kolem 10ha.

Vína se dobře párují s komplexními pokrmy i s použitím výraznějšího koření či surovin obecně. Případná archivace je u bílých vín 4-5 let dle druhu odrůdy a u červených vín 6-8 let dle odrůdy a ročníku. Víno doporučujeme servírovat do sklenic na víno s vyšším objemem, kolem 600-700 ml. Vyzkoušejte například Italesse Tiburon Large.


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz