Viré Clessé AOC, d´Exception Vielles Vignes Sur le Chene, Domaine Michel

Kód: 110384-017-075
2017
Neohodnoceno
696 Kč
Skladem (6 ks)
Francouzské víno d´Exception Vieilles Vignes Sur le Chene je bílé víno vyrobené z odrůdy Chardonnay. Suché víno postavené na své mineralitě.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Bílé víno d´Exception Vieilles Vignes Sur le Chene z apelace Viré Clessé AOC od Domaine Michel pochází z vinařské oblasti Burgundsko a podoblasti Mâconnais a je vyrobené z odrůdy Chardonnay. Apelace Viré Clessé byla vytvořena až v roce 1998 s rozlohou pouhých 390 ha s dominantní odrůdou Chardonnay. Podloží je tu jílovitovápenité. Vinice, odkud pocházejí hrozny, je situovaná v horní části kopce pojmenovaného Sur le Chêne (Na dubu) a stáří vinných keřů je kolem 60 let, proto označení Vieilles Vignes. Tyto staré vinné keře plodí méně, ale mají velmi mohutný kořenový systém, který se projevuje i v aromatice vín a to se velmi cení. Zrání probíhá tradiční burgundskou metodou sur lies, na jemném ušlechtilém kvasném sedimentu 12 měsíců v dřevěných sudech a pak dalších 10-12 měsíců v nerezových tancích.

Toto burgundské víno má zlatavou barvu s překvapující třpytivostí. Vůně je harmonická a ladná s tóny vyzrálého žlutého dužnatého ovoce a jemného koření. Po rozkvětu začnou z tohoto vyjímečného bílého vína vystupovat i neuvěřitelné minerální tóny deklarující svůj výjimečný původ. Mineralita tohoto bílého vína se projevuje až lehce zauzenou chutí, která se do vína dostává díky hlubokému a bohatému kořenovému systému starých vinic. Chuť je hladká a šťavnatá s dobře integrovanou mineralitou.

Toto unikátní Chardonnay se dobře snoubí s pokrmy z drůbeže a ryb se smetanovou omáčkou, nebo s širokým světem smetanových sýrů. Ve společnosti Dobrá vína bychom k tomuto bílému vínu doporučili i delikátní francouzské drůbeží játrové pâté, nebo husí játra foie gras, obojí ideálně na teplém křupavém toustu s konfitovanou cibulí, nebo čekankou.

Ideální sklenice na víno je větší kalich s dostatečnou oxidační plochou.

Toto víno ze staré vinice z apelace Viré Clessé z Domaine Michel si můžete vychutnat již nyní, nebo ho archivat ve vinném sklepě po dobu 8-10 let.

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílé víno
Země původu vína: Francie
Oblast: Bourgogne (Burgundsko)
Apelace (podoblast): Viré Clessé
Barva: Bílé
Druh vína: Suché
Odrůda (-y): Chardonnay
Producent (výrobce): Domaine Michel
Ročník: 2017
Země výrobce: Francie
Objem: 0,75 l

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz