Côtes du Jura AOC, Bas de la Chaux, Domaine Mouillard Jean-Luc

Kód: 110151-000-075
2019
Neohodnoceno
529 Kč
Skladem (42 ks)

Bílé víno z odrůdy Chardonnay má komplexní a minerální aromatiku. V chuti je čerstvé s ovocným závěrem.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Bílé víno Bas de la Chaux, Côte du Jura z malého vinařství Domaine Mouillard Jean-Luc je vyrobené z odrůdy Chardonnay. Vinice se nacházejí v Côte du Jura ve francouzském regionu Franche Comté v sousedství slavné vinařské oblasti Burgundsko. Apelace Côte du Jura vznikla již v roce 1937 na bílá a červená vína a dodnes cca 70% produkce tvoří bílá vína. Svěží kontinentální klima je ovlivněné pohořím Jura, což je již podhůřím Alp, zalesněnými kopci a divokými vodními toky s velkým množstvím vodních srážek. Franche Comté se nachází mezi Burgundskem a Švýcarskem, jižně od Alsaska. Nebezpečím jsou zde jarní mrazy, které mohou výrazně snížit objem sklizených hroznů jako v roce 2017, 2019 a 2021.  Pěstují se zde i unikátní odrůdy jako Savagnin, Trousseau a Poulsard. Vyrábějí se tu také slámová vína (vin de paille), fortifikovaná vín jako Macvin a Crémanty (sekty). V podloží převládá vápenec, jíly a opuky. Ve vinifikaci převládá zrání v dubových sudech. Toto Chardonnay zrálo 12 měsíců v dubovém sudu.

Barva tohoto Chardonnay je světle žlutá se zelenkavými odlesky. Vůně je ovocná, vyvážená, komplexní a minerální. Vlivem zrání v dubovém sudu se ve vůni projevuje vůně vanilky a pražené tóny. Chuť tohoto vína je suchá, víno působí čerstvě a dokonale vyjadřuje jemnost odrůdy Chardonnay. Následuje skvělý ovocný závěr.  

Toto víno se skvěle snoubí s mořskými plody, ústřicemi a rybím masem. Při přípravě pokrmů používejte výrazné čerstvé byliny, černý pepř a limetkovou šťávu. Víno také harmonizuje s domácími těstovinovými pokrmy, nebo s jemnými a čerstvými sýry. Ve společnosti Dobrá vína bychom k němu doporučili i delikátní francouzskou terinu z uzeného lososa.

Ideální teplota pro servis tohoto bílého vína je 12–14 °C. Vhodnou sklenicí je velký burgundský kalich s plochým dnem a minimálním objemem 650 ml.

Bílé francouzské víno Bas de la Chaux, Côte du Jura z vinařství Domaine Mouillard Jean-Luc doporučujeme degustovat od druhého roku sklizně hroznů. Toto Chardonnay není určené k dlouhodobé archivaci, nicméně ho můžete nechat ve Vašem sklepě 2–4 roky.

Doplňkové parametry

Kategorie: Vína
Země původu vína: Francie
Oblast: Jura
Apelace (podoblast): Côtes du Jura
Barva: Bílé
Druh vína: Suché
Odrůda (-y): Chardonnay
Producent (výrobce): Domaine Mouillard Jean-Luc
Ročník: 2019
Země výrobce: Francie
Objem: 0,75 l

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Vinařství Domaine Mouillard Jean-Luc je rodinné vinařství vlastnící 11 ha vinic ve 3 apelacích v rámci regionu Franche Comté. Jedná se o apelaci Côtes du Jura, v Château-Challon a  L´Etoile. Jejich vína zrají ve sklepě z 16. století. 

Vinice se nacházejí v apelaci Côte du Jura ve francouzském regionu Franche Comté v sousedství slavné vinařské oblasti Burgundsko. Apelace Côtes du Jura vznikla již v roce 1937 na bílá a červená vína a dodnes 70% produkce tvoří bílá vína. Svěží kontinentální klima je ovlivněné pohořím Jura, což je již podhůřím Alp, zalesněnými kopci a divokými vodními toky s velkým množstvím vodních srážek. Franche Comté se nachází mezi Burgundskem a Švýcarskem, jižně od Alsaska. Nebezpečím jsou zde jarní mrazy, které mohou výraznit snížit objem sklizených hroznů jako v roce 2017, 2019 a 2021.  Pěstují se zde i unikátní vinné odrůdy jako Savagnin, Trousseau a Poulsard. Vyrábějí se tu i slámová vína (vin de paille), fortifikovaná vína jako Macvin a Crémanty (šumivá vína vyrobená tradiční metodou). V podloží převládá vápenec, jíly a šedé slíny.

Ve vinifikaci převládá zrání v dubových sudech.


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz