Crémant du Jura, Domaine Mouillard Jean-Luc

Kód: 351012-555-075
Neohodnoceno
545 Kč
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Crémant de Jura AOC Brut je vyrobený z odrůdy Chardonnay. Vůně je svěží a ovocná s citrusovými plody a máslovými tóny. Víno má příjemné vytrvalé perlení.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Bílé šumivé víno Crémant du Jura Brut z vinařství Domaine Mouillard Jean-Luc je vyrobené výhradně z odrůdy Chardonnay. Hrozny pro tento bílý suchý Crémant pocházejí z vinařského regionu Jura - Franche Comté, konkrétně z apelace Côte du Jura. Apelace Côte du Jura vznikla již v roce 1937 na bílá a červená vína a dodnes cca 70% produkce tvoří bílá vína. Svěží kontinentální klima je ovlivněné pohořím Jura, což je již podhůřím Alp, zalesněnými kopci a divokými vodními toky s velkým množstvím vodních srážek. Franche Comté se nachází mezi Burgundskem a Švýcarskem, jižně od Alsaska. Nebezpečím jsou zde jarní mrazy, které mohou výraznit snížit objem sklizených hroznů jako v roce 2017, 2019 a 2021. Pěstují se zde kromě klasických vinných odrůd jako Chardonnay a Pinot Noir i unikátní vinné odrůdy jako Savagnin, Trousseau a Poulsard. Vyrábějí se tu i slámová vína (vin de paille), fortifikovaná vín jako Macvin a Crémanty (sekty). V podloží převládá vápenec a jíly.

Barva tohoto vína je světle žlutá se zelenkavými odlesky. Vůně je svěží a ovocná, lze rozeznat příjemnou svěžest citrusových plodů a máslových tónů. Chuť je suchá, lehce ovocná a až neuvěřitelně svěží. Vytrvalé elegantní perlení tvoří toto víno příjemně osvěžující. Perlení tohoto Crémantu vzniká přirozeně z druhotného kvašení metodou Champenoise , jak je typické pro francouzské Crémanty.

Tento Crémant se dobře snoubí s mořskými plody, ústřicemi a rybím masem. Při přípravě pokrmů používejte výrazné čerstvé byliny, bílý pepř a citronovou nebo limetkovou šťávu. Dále skvěle harmonizuje s jemnými a čerstvými sýry. Ve společnosti Dobrá vína doporučujeme také francouzskou terinu z uzeného pstruha na čerstvě rozpečené bagetě.

Ideální teplota pro servis tohoto vína je 10–12 °C. Vhodnou sklenicí je sklenice na Champagne.

Crémant Domaine Mouillard Jean-Luc můžete degustovat již nyní. Není určený k archivaci, nicméně ho můžete nechat ve Vašem sklepě 3–5 let.

Doplňkové parametry

Kategorie: Vína
Země původu vína: Francie
Oblast: Jura
Apelace (podoblast): Crémant du Jura
Barva: Bílé
Druh vína: Suché
Odrůda (-y): Chardonnay
Producent (výrobce): Domaine Mouillard Jean-Luc
Země výrobce: Francie
Objem: 0,75
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Vinařství Domaine Mouillard Jean-Luc je rodinné vinařství vlastnící 11 ha vinic ve 3 apelacích v rámci regionu Franche Comté. Jedná se o apelaci Côtes du Jura, v Château-Challon a  L´Etoile. Jejich vína zrají ve sklepě z 16. století. 

Vinice se nacházejí v apelaci Côte du Jura ve francouzském regionu Franche Comté v sousedství slavné vinařské oblasti Burgundsko. Apelace Côtes du Jura vznikla již v roce 1937 na bílá a červená vína a dodnes 70% produkce tvoří bílá vína. Svěží kontinentální klima je ovlivněné pohořím Jura, což je již podhůřím Alp, zalesněnými kopci a divokými vodními toky s velkým množstvím vodních srážek. Franche Comté se nachází mezi Burgundskem a Švýcarskem, jižně od Alsaska. Nebezpečím jsou zde jarní mrazy, které mohou výraznit snížit objem sklizených hroznů jako v roce 2017, 2019 a 2021.  Pěstují se zde i unikátní vinné odrůdy jako Savagnin, Trousseau a Poulsard. Vyrábějí se tu i slámová vína (vin de paille), fortifikovaná vína jako Macvin a Crémanty (šumivá vína vyrobená tradiční metodou). V podloží převládá vápenec, jíly a šedé slíny.

Ve vinifikaci převládá zrání v dubových sudech.


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz