Côtes du Jura AOC, Le Curieux, Domaine Mouillard Jean-Luc

Kód: 110152-019-075
2019
Neohodnoceno
569 Kč
Skladem (20 ks)

Francouzské víno Le Curieux je vyrobené z odrůdy Savagnin. Vyniká příjemně minerální vůní a komplexním chuťovým projevem.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Bílé víno Le Curieux, Côte du Jura z malého vinařství Domaine Mouillard Jean-Luc je vyrobené z odrůdy Savagnin. Vinice se nacházejí v apelaci Côte du Jura ve francouzském regionu Franche Comté v sousedství slavné vinařské oblasti Burgundsko. Ve vinifikaci převládá zrání v dubových sudech. Vinařství Domaine Mouillard Jean-Luc je rodinné vinařství vlastnící 11 ha vinic ve 3 apelacích v rámci regionu Franche Comté: v apelaci Côtes du Jura, v Château-Challon a  L´Etoile. Jejich vína zrají ve sklepě z 16. století. Toto francouzské bílé víno zrálo v dubovém sudu. Ve společnosti Dobrá vína jsme si zamilovali chuťové porovnávání vín z jednotlivých apelací této oblasti.

Barva tohoto francouzského bílého vína je světle žlutá. Vůně je příjemně minerální. Chuť tohoto vína je suchá a plná. Víno působí čerstvě a komplexně.


Toto bílé víno se skvěle snoubí s uzenými rybami, bílým masem a čerstvými sýry. Ve společnosti Dobrá vína bychom k němu doporučili i delikátní francouzskou terinu z uzeného lososa a z uzeného pstruha nebo králičí pâté s calvadosem.

Ideální teplota pro servis tohoto bílého vína je 12–14 °C. Vhodnou sklenicí je kalich kónického tvaru k udržení pestrého aromatického projevu, s minimálním objemem 500 ml. Italesse Vertical Medium.

Bílé francouzské víno Le Curieux - Côtes du Jura z vinařství Domaine Mouillard Jean-Luc doporučujeme degustovat od druhého roku sklizně hroznů. Toto bílé víno není určené k dlouhodobé archivaci, nicméně jej můžete vychutnávat po dobu 2–4 let, kdy si udrží svou eleganci a dojde prohloubení terroirního projevu.

Doplňkové parametry

Kategorie: Vína
Země původu vína: Francie
Oblast: Jura
Apelace (podoblast): Côtes du Jura
Barva: Bílé
Druh vína: Suché
Odrůda (-y): Savagnin
Producent (výrobce): Domaine Mouillard Jean-Luc
Ročník: 2019
Země výrobce: Francie
Objem: 0,75 l

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Vinařství Domaine Mouillard Jean-Luc je rodinné vinařství vlastnící 11 ha vinic ve 3 apelacích v rámci regionu Franche Comté. Jedná se o apelaci Côtes du Jura, v Château-Challon a  L´Etoile. Jejich vína zrají ve sklepě z 16. století. 

Vinice se nacházejí v apelaci Côte du Jura ve francouzském regionu Franche Comté v sousedství slavné vinařské oblasti Burgundsko. Apelace Côtes du Jura vznikla již v roce 1937 na bílá a červená vína a dodnes 70% produkce tvoří bílá vína. Svěží kontinentální klima je ovlivněné pohořím Jura, což je již podhůřím Alp, zalesněnými kopci a divokými vodními toky s velkým množstvím vodních srážek. Franche Comté se nachází mezi Burgundskem a Švýcarskem, jižně od Alsaska. Nebezpečím jsou zde jarní mrazy, které mohou výraznit snížit objem sklizených hroznů jako v roce 2017, 2019 a 2021.  Pěstují se zde i unikátní vinné odrůdy jako Savagnin, Trousseau a Poulsard. Vyrábějí se tu i slámová vína (vin de paille), fortifikovaná vína jako Macvin a Crémanty (šumivá vína vyrobená tradiční metodou). V podloží převládá vápenec, jíly a šedé slíny.

Ve vinifikaci převládá zrání v dubových sudech.


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz