Château Chalon, Domaine Mouillard Jean-Luc

Kód: 110154-014-062
2014
3 hodnocení
1 495 Kč
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Bílé víno Château Chalon pochází z nedolévaného sudu a je tedy tradiční jurskou specialitou. Jeho aromatika i chuť je velmi výrazná. Víno se vyrábí z místní odrůdy Savagnin.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Bílé víno Savagnin, Côte du Jura z malého vinařství Domaine Mouillard Jean-Luc je vyrobené z odrůdy Savagnin. Vinice se nacházejí v apelaci Côte du Jura ve francouzském regionu Franche Comté v sousedství slavné vinařské oblasti Burgundsko. Apelace Côte du Jura vznikla již v roce 1937 na bílá a červená vína a dodnes cca 70% produkce tvoří bílá vína. Svěží kontinentální klima je ovlivněné pohořím Jura, což je již podhůřím Alp, zalesněnými kopci a divokými vodními toky s velkým množstvím vodních srážek. Franche Comté se nachází mezi Burgundskem a Švýcarskem, jižně od Alsaska. Nebezpečím jsou zde jarní mrazy, které mohou výrazně snížit objem sklizených hroznů jako v roce 2017, 2019 a 2021. Pěstují se zde i unikátní vinné odrůdy jako Savagnin, Trousseau a Poulsard. Vyrábějí se tu i slámová vína (vin de paille), fortifikovaná vín jako Macvin a cremanty (sekty). V podloží převládá vápenec a jíly. Ve vinifikaci převládá zrání v dřevěných sudech.

Toto francouzské bílé víno zrálo 6 let a 3 měsíce v dubovém sudu takzvanou sous voile metodou používanou pro výrobu vín „vin jaune“ jen v regionu Franche Comté. Což znamená, že vínu se ponechává přírodní mikroflora, jakýsi škraloup. Za tuto dlouho dobu není víno-sud doléván a postupně dochází k velkým ztrátám „odparu“ nazývaným andělská daň. Což přináší vínu velmi silnou koncentraci. Vína v sudu o obsahu 225L po 6ti letech zbude jen 160-150L.  Proto se pro tato vína, jako je Chateau Chalon či Vín Jaune používají láhve o obsahu 62cl.


Barva tohoto francouzského bílého vína je žlutá se zlatavými odlesky. Vůně je výrazně minerální s tóny ořechů, kari a lanýžového oleje. Chuť tohoto vína je suchá, výrazná a plná s tóny ořechů a marcipánu. Víno připomíná charakter vín ze Sherry či Marsaly, jen není fortifikováno. Vše je striktně jen víno po první fermentaci bez přidání externího destilátu!


Toto francouzské žluté víno se skvěle snoubí s kostkami místního alpského tvrdého kravského sýra Comté, s vlašskými ořechy, se smetanovými pokrmy, s rybami ve smetanové omáčce a skvěle se hodí na vaření do omáček jako sherry např. do místní speciality Coq au vin jaune avec morilles (kohout na žlutém víně se smrži). Vhodné je i k výraznějším sýrům camembertového typu. Ve společnosti Dobrá vína bychom k němu i delikátní francouzskou terinu z uzeného lososa a z uzeného pstruha nebo králičí pâté s calvadosem.


Ideální teplota pro servis tohoto žlutého vína je 14-15 °C. Vhodnou sklenicí je velký burgundský kalich s plochým dnem a minimálním objemem 650 ml.

Bílé francouzské víno Savagnin, Côte du Jura z vinařství Domaine Mouillard Jean-Luc doporučujeme degustovat od třetího roku sklizně hroznů. Toto bílé víno může být určené i k dlouhodobé archivaci.

Doplňkové parametry

Kategorie: Vína
Země původu vína: Francie
Oblast: Jura
Apelace (podoblast): Côtes du Jura
Barva: Bílé
Druh vína: Suché
Odrůda (-y): Savagnin
Producent (výrobce): Domaine Mouillard Jean-Luc
Ročník: 2014
Země výrobce: Francie
Objem: 0,75 l
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Vinařství Domaine Mouillard Jean-Luc je rodinné vinařství vlastnící 11 ha vinic ve 3 apelacích v rámci regionu Franche Comté. Jedná se o apelaci Côtes du Jura, v Château-Challon a  L´Etoile. Jejich vína zrají ve sklepě z 16. století. 

Vinice se nacházejí v apelaci Côte du Jura ve francouzském regionu Franche Comté v sousedství slavné vinařské oblasti Burgundsko. Apelace Côtes du Jura vznikla již v roce 1937 na bílá a červená vína a dodnes 70% produkce tvoří bílá vína. Svěží kontinentální klima je ovlivněné pohořím Jura, což je již podhůřím Alp, zalesněnými kopci a divokými vodními toky s velkým množstvím vodních srážek. Franche Comté se nachází mezi Burgundskem a Švýcarskem, jižně od Alsaska. Nebezpečím jsou zde jarní mrazy, které mohou výraznit snížit objem sklizených hroznů jako v roce 2017, 2019 a 2021.  Pěstují se zde i unikátní vinné odrůdy jako Savagnin, Trousseau a Poulsard. Vyrábějí se tu i slámová vína (vin de paille), fortifikovaná vína jako Macvin a Crémanty (šumivá vína vyrobená tradiční metodou). V podloží převládá vápenec, jíly a šedé slíny.

Ve vinifikaci převládá zrání v dubových sudech.


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz