Konečně po letošní dlouhé zimě a chladném jaru se blíží letní období s dlouhými a teplými večery, které přímo vybízejí otevřít si krásně vychlazená svěží vína. Jen málokdo by odmítnul pozvání na skleničku šumivého vína, Crémantu, nebo pravého šampaňského. Pro ty, co nemohou z nějakého důvodu pít alkohol, nabízí společnost Dobrá vína velmi zajímavé nealkoholické šumivé mošty.

Začátek letní oslavy, nebo zahradní párty by se neměl obejít bez skleničky šumivého vína.

Vybírat můžete z tradičních vinařských oblastí jako je Champagne, Prosecco, Alsasko, Burgundsko, Loára, nebo můžete ochutnat španělskou Cavu. Většina těchto šumivých vín je vyrobená z odrůdy Chardonnay, Glera (Prosecco), nebo Pinot Blanc (Rulandské bílé). Doporučujeme vám ochutnat prvotřídní vína z malých vinařství Champagne Veuve Fourny, Champagne Francois Seconde, nebo Prosecco Le Manzane z naší nabídky.

Růžová letní vína

Nepsaným symbolem léta jsou také růžová vína.

Tradiční a slavná francouzská rosé z Provence a Languedocu jsou lehká suchá a tak akorát voňavá, aby se dala kombinovat s rybami i masem, středomořskou gastronomií, nebo jen s čerstvými sýry, saláty a lehkými předkrmy. Převážná většina těchto líbivých francouzských vín vzniká z odrůd Grenache Noir, Syrah, Mourvèdre a Cinsault.

Kdo dáváte přednost chuťově výraznějším vínům, určitě Vás zaujmou růžová vína z vinařského regionu Údolí řeky Rhóny, Gascogne, Bergerac, Údolí řeky Loiry, nebo vinařské oblasti Veneto v Itálii. Tato růžová vína se hodí i k masovému steaku, nebo k ušlechtilým sušeným šunkám a uzeninám. Chuťově výraznější vína jsou vyrobena z odrůd, jako jsou Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, nebo Merlot.

Mezi milovníky dobrých vín se najdou i nadšenci polosuchých a aromatičtějších růžových vín od vybraných vinařů z Jižní Moravy. Za zmínku stojí například gravitační vinařství Vilavin, nebo vinařství Šalša. Tato vína se hodí k letním tvarohovým dezertům, k jahodám, nebo si je můžete užít jen tak samotná pro požitek z letního dne.

Svěží a lehká bílá vína jsou stálicemi nejedné letní párty.

Mezi letní svěží bílá vína určitě patří vína z oblasti z Vallée de la Loire, Gascogne, nebo také suchá bílá rakouská vína z Weinviertelu. Většina bílých vín vzniká z odrůd Sauvignon Blanc, Grüner Veltliner (Veltlínské zelené), Pinot Gris (Rulandské šedé), nebo Chardonnay.

Za ochutnání rozhodně stojí vína z vinařství Domaine Charpentier, Domaine de la Foliette, Patrice Moreux, nebo od moravského rodinného vinařství Štěpán Maňák.

Sdílejte článek: