Côtes de Jura AOC, Vin de Jaune, Domaine de Sainte Marie

Kód: 110274-011-062
2011
Neohodnoceno
1 395 Kč
Skladem (6 ks)

Nedolévané víno z Jury je vyrobené z odrůdy Savagnin. Suché víno výrazné a komplexní chuti, které připomíná víceletá Sherry.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Bílé víno Vin de Jaune z Côtes du Jura z rodinného vinařství Domaine de Sainte Marie je vyrobené jen z odrůdy Savagnin. Vinice se nacházejí v Côtes du Jura ve francouzském regionu Franche Comté v sousedství slavné vinařské oblasti Burgundsko. 

Vinařství Domaine de Sainte Marie je rodinné vinařství vlastnící vinice ve 3 apelacích v rámci regionu Franche Comté v apelaci Côtes du Jura, Château-Challon a L´Etoile a působí v tomto vinařském regionu více než 200 let. Ve společnosti Dobrá vína jsme si zamilovali chuťové porovnávání vín z jednotlivých apelací této oblasti.

Toto francouzské bílé víno zrálo 6 let a 3 měsíce v dubovém sudu tzv. sous voile metodou používanou pro výrobu vín „vin jaune“ jen v regionu Franche Comté. Tento opravdový vinný unikát se lahvuje do speciálních lahví tzv. Clavelin o objemu 0,62 l, což je objem, který zbude z objemu 0,75 l po více než  6 letech zrání v sudu. Ve společnosti Dobrá vína jsme si zamilovali chuťové porovnávání vín z jednotlivých apelací této oblasti.


Barva tohoto francouzského bílého vína je výrazně žlutá se zlatavými odlesky. Vůně je výrazně minerální s tóny ořechů a kari. Chuť tohoto vína je suchá, výrazná a velmi plná. Víno působí velmi plně a komplexně, připomíná víceleté španělské sherry.


Toto francouzské žluté víno se skvěle snoubí s kostkami místního alpského tvrdého kravského sýra Comté, s vlašskými ořechy, se smetanovými pokrmy, s rybami ve smetanové omáčce a skvěle se hodí na vaření do omáček jako sherry např. do místní speciality Coq au vin jaune avec morilles (kohout na žlutém víně se smrži). Vhodné je i k výraznějším sýrům camembertového typu jako je místní slavný Mont d´Or. Ve společnosti Dobrá vína bychom k němu i delikátní francouzskou terinu z uzeného lososa a z uzeného pstruha nebo králičí pâté s calvadosem.


Ideální teplota pro servis tohoto žlutého vína je 16 °C. Vhodnou sklenicí je velký burgundský kalich s plochým dnem a minimálním objemem 650 ml.

Žluté francouzské víno (vin de jaune) z Côtes du Jura z vinařství Domaine de Sainte Marie doporučujeme degustovat od šestého roku sklizně hroznů. Toto francouzské bílé víno je určené k dlouhodobé archivaci.

Doplňkové parametry

Kategorie: Vína
Země původu vína: Francie
Oblast: Jura
Apelace (podoblast): Côtes du Jura
Barva: Bílé
Druh vína: Suché
Odrůda (-y): Savagnin
Producent (výrobce): Domaine de Sainte Marie
Ročník: 2011
Země výrobce: Francie
Objem: 0,62l

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz