Měna: | Euro
nepřihlášenpřihlásitzaložit účet ]

Dobrá Vína - víno, eshop, prodej, obchod, moravská, francouzská vína - Dobrá Vína

Francouzské etikety

Společně s pestrostí francouzské vinné produkce vznikla i celkem široká škála etiket označující její vína.

Ve Francii existují tři hlavní skupiny etiket.

  • Vína s etiketou s názvem apelace, což bývá největší nebo nejtučnější nápis na etiketě, jméno producenta, eventuální upřesnění názvu parcely, z které bylo víno sklízené, ročník atd.
  • Vína s etiketou kde dominantním nápisem je název Chateau - zámku, z kterého víno pochází a pak již menšími písmeny jsou doplňující informace, apelace, jméno majitele zámku nebo hlavního oenologa, název Cuvée apod. Veškeré tyto informace přesto vyžadují určité znalosti, protože ani z jedné skupiny nevyčtete název odrůdy, protože to je právě dáno zákonem pro jednotlivé apelace. Existují již producenti, kteří tyto etikety doplňují o názvy odrůd nebo udávají tyto informace na kontraetiketách. 
  • Další skupinou jsou vína tzv.odrůdové oblastky, Vin de Pays s názvem odrůdy, ročníkem, názvem Cuvée nebo jinou obchodní značkou a názvem producenta, kde český konzument má již alespoň jasno jakou odrůdu kupuje.
K čemu taková informace slouží, když nevím jak se třeba odrůda Chardonnay projevuje v kraji l´Aude a jak třeba v l´Herault.  Některá vína jsou vybavená kontraetiketou s charakteristikou a eventuálně i doporučením pokrmu. Voilá a je vyhráno. Hledejme tedy co nejvíce, jak na lahvích, tak i v knížkách,  ptejme se prodejců, nechme si doporučit od přátel a experimentujme, sledujme různé degustace, kde se dozvíme víc a víc a časem nám celá mozaika vznikne, jako ucelený obraz o francouzské produkci. Mohu vás uklidnit, před důchodem máte jasno, o co jde. Pak už vás čeká jen krásná procházka gustativním blahem. Ale pozor, každým rokem přibývají vína z nových sklizní, a ty co jste již ochutnali, jsou rok od roku starší a stále se vyvíjí.
 
Co nám zbývá? Pít a pít a číst v knihách a srovnávat poznatky a zkušenosti jiných s vlastními.