Dobrá Vína - víno, eshop, prodej, obchod, moravská, francouzská vína - Dobrá Vína new

Velký ročník

Velký ročník

4. 5. 2018

Velký ročník nese označení ten ročník, kdy souhrn všech vlivů působící na vinici a vinnou révu během celého roku je nejdokonalejší. Vína mají velký potenciál k uskladnění a jsou díky extrémně komplexní textuře již předurčena ke skladování. Tím si získají pestrou škálu chutí během celého procesu zrání na lahvi.

Pít tato vína jako mladá je pro milovníky vína hřích. Škoda každé láhve, která se vypije brzy. Víno neprojeví veškerou dimenzi aromatických látek a textura působí disharmonicky (kysele, hořce, svíravě). Často tato vína bývají tématem finančních spekulací, velkých investic, ale i svědky velkých zážitků a obdivů, které vyvolávají mezi svými obdivovateli - konzumenty.

Proč víno z jednoho Chateau mění diametrálně svou cenu při změně ročníku?

Fakt, že vína z produkce jednoho producenta jsou ročník od ročníku rozdílná, je dnes každému již jasné. Jednoduše na to dnes již každý přišel. Kdo ne, pochopí časem. Důvodem je odlišný charakter jednotlivých ročníků. Úhrn srážek - množství a jejich rozdělení během vegetačního období, minutáž slunečního svitu během vegetačního období, průměrná vlhkost, sumární teploty, vítr ovlivňující sanitární stav hroznu, péče a úkony vynaložené na vinici. Tyto faktory způsobí, že víno, ačkoli je vyrobené identicky jako předešlý ročník, chutná odlišně a má jiný potenciál. Tento detail nám koncově ovlivní i jeho cenu. V případě, že víno, díky výjimečnému potenciálu lze uložit k dlouhodobé archivaci, je jeho cena několikanásobně vyšší než víno z ročníků jeho potenciálu pro krátkodobé uskladnění.
 

Fakt druhý, že vína např. z oblasti Bordeaux stoupají na ceně v několikanásobcích bez detailnějších analýz charakteru ročníku, je dán extrémní poptávkou ze zemí dálného východu. Čína, východní Asie apod. kde konzumace vína se stává stále módnější a jakýmsi trendem, začaly udávat cenu. Zde platební možnosti náhle ztratily hranice a východní trh a hlavně jeho diametrálně odlišný prostor začal bordeauským obchodníkům umožňovat dosud nevídané cenové experimenty. Bohužel na to doplatili všichni milovníci vín i my.

Zpět na výpis
Interaktivní výběr
Pomoc s výběrem+

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Beaujolais Nouveau 2018
8. 11. 2018

Beaujolais Nouveau 2018

Srdečně vás zveme na tradiční třetí čtvrtek v listopadu a prezentací nového ročníku 2018 v podobě vín Beaujolais Nouveau a navazujícími víny této oblasti zvanými jako Crus du Beaujolais. Na degustačním večeru vám představíme chuť letošního naprosto geniálního ročníku a dalších vín, která jejich producentu Gilles Gelinovi přinesla vysoké ocenění vinaře roku a titul velvyslanec vinic a terroiru - Ocenění Paul Bocuse.

Nebude chybět ani vyhlášený kohout na víně.

Novinky Michel Cluizel
8. 10. 2018

Novinky Michel Cluizel

Rozšířili jsme nabídku čokoládovmy Michel Cluizel o novinky pro sezonu 2018/2019

Jak si vybrat víno
19. 5. 2018

Jak si vybrat víno

Nevíme, jestli Vás to uklidní, ale ani většina Francouzů se ve svých vínech nevyzná tak, aby si ho dokázali vybrat a zaručeně si pochutnali. Zkusíme Vám trochu pomoci nahlédnout do komplikovaného systému, ale nejdříve Vám nabídneme rychlou radu pro výběr podle typu vína, abyste mohli u nás nakoupit a pak pokračovat ve studiu již s plnou sklenicí pro Vás lahodného vína. Garantujeme Vám sice kvalitu u nás prodávaných vín, ale co konzument to jiný vkus, takže je třeba zjistit, co chutná právě Vám.

Jak uchovávat víno
10. 6. 2018

Jak uchovávat víno

V případě, že nevlastníte zámek, hrad ani obdobnou nemovitost, kde sklepení nabízí prostor k uskladnění lehkých letounů, nevěšte hlavu. I v průměrných všedních podmínkách lze uskladnit kvalitní vína. Samozřejmě, že budeme mluvit o menším množství, ale pár desítek lahví někdy i stovek najde své podmínky.

KAM DÁL?