Dobrá Vína - víno, eshop, prodej, obchod, moravská, francouzská vína - Dobrá Vína new

Víno z apelace FIXIN

Víno z apelace FIXIN

8. 4. 2019

Víno z apelace FIXIN (čti Fisan nebo Fiksan) vždy s notnou dávkou nosovky, není víno, které by si běžný Čech otvíral 2x týdně. Samozřejmě až na pár výjimek, což jsou Ti kdo již pochopili, že se jedná o víno z krásných strání s výsadbou jak Pinot Noiru, tak i dokonce Chardonnay. Tato apelace je deklarována s rozlohou od 96ha do 102 ha. Dle toho, jak máte staré informace a kdy bylo měření prováděno. Necelá pětina vinic je dokonce zatříděna do jakosti Premier Cru.

Víno patří mezi mé oblíbené a kdykoli je příležitost, jdu do toho…. Pevná textura je vždy prvním znakem nejen úspěchu z chuťového zážitku daného okamžiku, ale i velkým příslibem k archivaci. O archivaci si brzy řekneme více, nejen v psaném textu, ale i na našich degustacích, neb jsem na toto téma dotazován častěji a častěji.

Víno se nese v šatu celkem tmavší barvy proti jiným Pinotům Burgundska, ale není divu když pochází z míst hned pod městem Dijon a první apelací Marsannay či druhým sousedem Gevrey Chambertin. Geologické posuny, či spíše propad hlavní desky, která sahá na východ až k regionu Jura, byl v těchto místech nejrazantnější. Došlo k otevření „terroirního srdce“, kam  se rázem potřebovaly podívat i kořeny místní révy a o senzaci bylo postaráno. Tento kořenový systém, samozřejmě za předpokladu, že nebyl příliš zatížen herbicidni a pesticidní náloží, byl schopen dosáhnout patřičné hloubky, aby nám mohl ukázat tzv. terroirní vína. Ano, a o to nám tu jde.

Fixin, jsou vína jak červená, tak i bílá, která umí do své vůně přenést vůni kamení a mateřské skály kde se zrodila a do chutě dokonalou mineralitu, která tvoří z burgundských vín to, co nenajdete nikde na světě. Proto jsou v současné době, i přes výsadbové exploze v Číně a dálném východě, Burgundy stále na vzestupu cen i respektu pravých milovníků vína.

Můj dnešní FIXIN je z Domaine KOHUT z ročníku 2015. Víno, které od prvního přivonění po otevření ihned promluví. Intenzita je výrazná, ale zprvu né zrovna příjemná. Není divu, je to Pinot. Po několika protočení ve sklenici to začne komunikovat, ale po malých dávkách v širokém spektru.

Burgundy nejsou svůdníci od prvního okamžiku, ale aristokrati jak se patří. Tomu musíš přijít na kloub časem a věkem J Tóny třešní a rybízu se postupně prolínají s jemnými nuancemi dřevin, ocele, železa, kamení až po podtóny koření. Nové koření, bobkový list, jalovec, máta, tymián, hořčičné semínko, vše dle doby provzdušnění a v návaznosti na změnu teploty mezi přechodem z vinotéky či sklepa na stůl ve sklenici.

Chuť je suchá a taniny drhnou jak se taky pěkně sluší a patří na tak pěkný ročník. Dochuť se během celkem krátké doby mění z ovoce do pečených švestkových koláčů s mákem, ale pozor žádný džemák to není.

Struktura je perfektně vybalancovaná s řádnými kyselinami, tak aby i za 5-10-15 let bylo jasný kdo je tady pánem na světovém trhu a Burgundy, ty nikomu nic nedarují jen tak …. To jsou bojovníci do poslední kapky…, né krve, ale kapky na dně láhve :)  

Vína z Domaine KOHUT, budou v eshopovém sortimentu od 1.5. 2019

 

Zpět na výpis
Interaktivní výběr
Pomoc s výběrem+

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak uchovávat víno
10. 6. 2018

Jak uchovávat víno

V případě, že nevlastníte zámek, hrad ani obdobnou nemovitost, kde sklepení nabízí prostor k uskladnění lehkých letounů, nevěšte hlavu. I v průměrných všedních podmínkách lze uskladnit kvalitní vína. Samozřejmě, že budeme mluvit o menším množství, ale pár desítek lahví někdy i stovek najde své podmínky.

Letní vína
13. 6. 2019

Letní vína

Letní počasí je v plném proudu, a my vás zveme na velkou ochutnávku vín. Tentokrát budete mít možnost ochutnat 33 vzorků vín z Francie, Itálie, Španělska, Argentiny, Portugalska, Rakouska a Moravy.

To pravé víno
20. 5. 2019

To pravé víno

Když se točí počasí a slunce střídají mraky, za dopadajícím paprskem už letí dešťová kapka a bezvětří střídá tajfun přetrhávající spinakr, a vy si nevíte rady, které víno si otevřít, které bude to pravé, jednoduše sáhněte na vína právě z „pravého břehu“.

Domaine Pascal Perceval - Marches
15. 4. 2019

Domaine Pascal Perceval - Marches

Když Francois Perceval zakládal na svazích „Combe de Savoie“ (nejjižnější část savojských vinic) v roce 1910 toto vinařství, netušil, že se za 4 generace jeho vinařství rozkvete na 54ha vinic. 

KAM DÁL?